Normarea Muncii și Stabilirea Timpilor de Ciclu
cu MODAPTS
IN FIELD-TRAINING
Acest program este conceput pe baza unei abordări practice, cu activități desfășurate direct în mediul real de producție. Participanții vor învăța instrumente pentru a optimiza procesele și a îmbunătăți condițiile de lucru.
Fabrica Gazdă: IFM Efector, Cristian, Jud. Sibiu, Romania
IFM Efector face parte din grupul ifm și este un producător global important de senzori industriali combină flexibilitatea şi individualitatea unei companii de familie cu calitatea şi profesionalismul unei corporații. Este un producător de senzori, sisteme de comunicare și control pentru producția viitorului.

Acest program este conceput pe baza unei abordări practice, cu activități desfășurate direct pe shopfloor-ul companiei IFM Efector. Participanții vor învăța cum să definească și să măsoare timpii operaționali standard prin observație directă și utilizarea de sisteme prestabilite de timp (Modapts), pentru a crește eficiența posturilor de lucru și a proceselor de producție. Vor aplica metodele Lean pentru a analiza și îmbunătăți fluxurile de lucru, dezvoltând un plan de acțiune concret pentru implementarea îmbunătățirilor.
Cine ar trebui să participe: Manageri din departamentele operaționale și de suport, niveluri medii din producție, calitate și inginerie, practicanți Lean.
Obiective și Rezultate Așteptate:
-
Metodele Lean direct pe shopfloor, cu aplicabilitate imediată
-
Dezvoltarea unei hărți a fluxului de valoare pentru un proces real, identificând pierderile
-
Analiza și optimizarea timpilor de ciclu și a echilibrării liniilor de producție (Yamazumi chart, line balancing)
-
Îmbunătățirea ergonomiei și a aranjamentului posturilor de lucru
Participanții se vor împărți în echipe pentru a desfășura activități în zona de producție și își vor prezenta observațiile.
Învățare Practică
Învățați conceptele din exemple, exerciții de grup și experiența trainerilor
Discuții de Grup
Împărtășiți experiențe cu manageri din diferite industrii și medii
Exerciții în zona de producție
Trainingul este desfășurat în fabrică, cu activități directe în zona de proces
Lean Training, sistem de producție Lean, Productie tip Lean, Kaizen curs, Lean Manufacturing Curs, 5s, VSM, Kanban, Lean Manufacturing, manufactura tip lean, Toyota production system, sistem de productie toyota, TPS, VSM, Takt time, Standard Work, Just in Time, Poka Yoke, Jidoka, Value Design, Total Flow, Continuous Flow, Kanban, Toyota Production System, 5s, 7 muda, Standard work, Arad, Bucuresti, Timisoara, Pitesti, Sibiu, Oradea, Ploiesti, Craiova, Brasov, Cluj

